2010 yılının Ekim ayında, İskenderun Limanı’nın (“Liman”) işletme hakkının devrine ilişkin ilgili ihalenin kazanılmasıyla Limak Yatırım liman işletmeciliği sektörüne girme hakkını kazanmıştır. Özelleştirme İdaresi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü ile imzalanması planlanan İşletme Hakkı Devri Anlaşması uyarınca, Liman’ın işletme hakkının fiili teslim tarihinden itibaren 36 yıl süreyle (2047 yılına kadar) Limak Yatırım’ın hissedar olacağı bir proje şirketine devredilmesi beklenmektedir. Limanlar, Türkiye’nin en önemli ihracat ve ithalat kapılarından biridir. Limak Yatırım için ayrıca faaliyet yelpazesinin çeşitlendirilmesi adına önemli bir adım teşkil etmektedir. Küresel bir bakış açısından ise, uluslararası liman işletmeciliğinin Limak Yatırım’a, aynı zamanda küresel ulaştırma ve lojistik sanayilerinin gelişimine katkıda bulunma fırsatı sunacağı düşünülmektedir.

İskenderun Limanı, Çukurova, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerine hizmet vermenin yanı sıra, Suriye, İran ve Irak gibi Orta Doğu ülkelerine transit geçişlerde hizmet etmektedir. Liman, ulusal demiryolu ve otoyollarla ticaret merkezlerine bağlıdır.

Kapasite artışı projesi ile ilgili olarak Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) çalışması yürütülmektedir. ÇSED sürecinin bir parçası olarak, Proje ile ilgili bilgilendirici dokümanlar hazırlanmış ve halkın erişimine açılmıştır. Bu dokumanlara iskenderunlimanicsed adresinden erişebilirsiniz.

   Sayfayı Yazdır Sayfanın Başına Git
EPosta adresinizi yazarak ebültenimize kayıt olabilir yenilikler, güncellemeler ve firmamız hakkındaki düzenlemelerden en kısa sürede haberdar olabilirsiniz