İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı

İSG, İstanbul’un Anadolu yakasında, şehir merkezinin 35 km güneydoğusunda yer almaktadır. İstanbul’un ilk havalimanı olan Atatürk Uluslararası Havalimanı ile birlikte, İSG yaklaşık 20 milyonluk bir nüfusa hizmet vermektedir. Havalimanı hizmet kapsama alanına İstanbul’a ek olarak; Yalova, Sakarya, Bursa ve Kocaeli gibi büyük şehirler dahildir.

Havalimanında faaliyet gösteren havayolları, 20’nin üzerinde iç hat ve 60’ın üzerinde dış hat uçuş noktasına ulaşmaktadır. Bu hatlar arasında en yoğun olanlar, Lefkoşa (Kıbrıs), Köln (Almanya) ve Amsterdam (Hollanda) dır. İSG, Türkiye’nin 2010 yılı yolcu trafiği bağlamında üçüncü büyük havalimanı olup Airline Network News and Analysis internet sitesine göre kendi kategorisinde Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanı seçilmiştir. 2008 yılı ile kıyaslandığında 2009 yılında yolcu trafiğinde %50 yıllık büyüme; 2009 yılı ile kıyaslandığında 2010 yılında yolcu trafiğinde %75,8’lik yıllık büyüme yaşanmıştır.

İSG Proje Şirketi, Türk YİD (Yap, İşlet, Devret) mevzuatına dayanan İSG Yeni Dış Hatlar Terminal Binası ve Mütemmimleri Projesi kapsamında Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile imzalanan Uygulama Sözleşmesi uyarınca İSG Proje Şirketi’ne devredilmiş olan tesisleri 2008 yılının Mayıs ayından bu yana işletmektedir. Başlangıçta, işletme hakkı Uygulama Sözleşmesi’nin imzalanmasından itibaren 20 yıl süreyle İSG’ye verilmiştir. Ancak ek yatırım gereksinimleri dolayısıyla işletme süresi 28 Temmuz 2008 ve 15 Ekim 2009 tarihlerinde imzalanmış olan ek sözleşmeler uyarınca 1 yıl 300 gün daha uzatılmıştır ve böylelikle mevcut durumda proje şirketi, 25 Şubat 2030 tarihine kadar İSG’yi işletme hakkını elde etmiş bulunmaktadır.

İSG Proje Şirketi’nde yer alan konsorsiyum ortakları ile birlikte, İSG’de bir takım hizmetlerin sunulmasından sorumlu olan birbirinden ayrı şirketler kurulmuştur. İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yer Hizmetleri A.Ş. ("İSG Yer Hizmetleri"), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden alınan izin kapsamında İSG’de, aralarında yolcu ve ramp hizmetleri, tanıtım ve gözetim hizmetleri de bulunan yer hizmetlerini sunmaktadır. Öte yandan, LGM Havalimanı İşletmeleri Ticaret ve Turizm A.Ş. ("LGM İşletme") havalimanı otelinin işletilmesi ve İSG Proje Şirketi ile imzalanan alan tahsis sözleşmeleri kapsamında, ikram (catering) hizmetlerinin (uçuş içi ikram hizmetleri hariç olmak üzere), yiyecek-içecek, mutfak, kafeterya, CIP Salonu, bilet gişesi, otopark ve vale park alanlarının işletilmesi, pazarlanması ve tahsisinden sorumludur. Ayrıca, İSG yolcu terminali ve havalimanı otelinin güvenliği %50 payına sahip olduğumuz LGM Güvenlik Hizmetleri A.Ş. şirketi tarafından sağlanmaktadır.

31 Aralık 2010 tarihi itibariyle, İSG’de 33 havayolu şirketi uçuşlar düzenlemektedir. 2010 yıl sonu itibariyle İSG’de, en çok uçuş düzenleyen havayolu taşıyıcıları sırasıyla Pegasus, Sun Express ve Türk Hava Yolları olmuştur. 2010 yılı itibariyle bu üç havayolu taşıyıcısı, İSG’deki toplam hava trafiğinin %81,4’ünü oluşturmaktadır.

Yolcu Sayısı (Pax)

2010: 11.598.026
2009: 6.640.230

Hava Trafiği Hareketi (ATM)

2010: 105.964
2009: 60.633
   Sayfayı Yazdır Sayfanın Başına Git
EPosta adresinizi yazarak ebültenimize kayıt olabilir yenilikler, güncellemeler ve firmamız hakkındaki düzenlemelerden en kısa sürede haberdar olabilirsiniz